You are currently viewing Psühholoogilised nipid igapäevaseks kasutuseks

Psühholoogilised nipid igapäevaseks kasutuseks

Elus on palju trikke, mida saad kasutada, et päev oleks vägevam ning selleks, et saada asjad toimima omal viisil. Ehk oled mõningaid neist proovinud? Mis sinul ja kuidas töötanud on?

  1. Naeratus ja naermine teeb suhtluse lihtsamaks. Nii mitmel korral, kui inimene on tulnud vastuvõtule kohmetuna või on varasemates töökohtades olnud vaja suhelda, siis kõigepealt tehes väikese (asjakohase) nalja või lähenedes naeratusega laseb üldiselt inimene oma maske ja kaitsemüüre natuke vähemaks/vabamaks.
  2. Komplimendid tõstavad koostööd. Nähes head nii iseendas kui teistes õpetab sind (ja ka teisi kellega seda praktiseerid) märkama head kõigepealt. Võibolla oled märganud viimase aja uudiseid ja ka tegelikult protsesse siis, kui üles kasvasid – kõigepealt märgati mis on valesti, eks. Harjumused on sisse harjutatud ning neid saab ka välja harjutada. Ehk tuues tähelepanu sellele, mis on hästi – sa tegelikult tood teise inimese tähelepanu ka sellele ning tema heaolu aitab ka sinu omale kaasa.
  3. Küsi häid küsimusi õigesti: Mis vastustega saaksin täna abiks olla? Mis sinu soovitud tulem on? Räägi, mis su tegelik mure on, soovid sa tähelepanu, kallistust (see viimane töötab laste puhul hästi!) Ilmselt oled ka ise märganud, et hästi sõnastatud küsimus viib paremate vastusteni. Töötades kunagi poes klienditeenindajana, küsisin tihti klientidelt: ma oleksin rõõmuga teile abiks…
  4. Kui on vaja kritiitikat anda, siis kõigepealt ütle midagi positiivset, siis kriitika ja lõpuks midagi positiivset, see ühelt poolt aitab keskenduda positiivsele rohkem ning teiselt poolt ajab mõistuse sassi – sest et kriitika tuli harjumatult, st inimese reaktsioon vormub ka pikema aja jooksul.
  5. Kuula! Inimestel on harjumus rääkida, tavaliselt nad räägivad välja rohkem infot kui vaja, kui neid vaikselt kuulata. Pluss sinna lisandub kerge ebamugavustunne, et teine pool ei räägi – vajadus tühja vaikust täita.
  6. Tee mõni viga! Selleks, et oma kliendile maksimaalselt head tunnet tekitada, tee teadlikuks mõni viga oma jutus/ülesandes/presentatsioonis. Päris kindlalt tunneb klient end pärast paremini, sest et ka tema tegi midagi hästi (õigesti). Nüüd see on sisetunde küsimus, milline viga ja kuidas teha, keegi seda “oih, nüüd läks liiale” hetke ilmselt ei soovi.
  7. Ütle asju maksimaalselt positiivselt. Alateadvus ei tunnista ei’d ehk siis kogu sõnastus, mida sa teed, võiks olla maksimaalselt positiivses sõnastuses. Ära jookse = võta rahulikumalt, ära tee seda nii = tee teisiti (kuidas), vabandust et koolitöö jäi hiljaks = tänan, et te mu töö ära ootasite.
    Seda praktikat võiks maksimaalselt tuua sisse oma igapäevaellu – niimoodi õpid ka ise nägema kõiges veel paremat. Sa kindlasti üllatud kui palju ei-sid su igapäeva elus on!
  8. “Sul on õigus / Nõus”. Selle asemel, et öelda (nina püsti) ma tean, proovi öelda hoopiski “nõus” või “sul on õigus”. See aitab sul olla rohkem koostööaltim.
  9. “Ma vajan su abi / nõu”. On üsnagi keeruline eestlasele küsida abi ja nõu, eriti praegusel ajal võiks seda julgelt teha, korra ego kõrvale lükata ja küsida abi, nõu. Ka kollektiivis, kui juhtida inimesi ning anda neile näpuga näidates ülesandeid, tehakse neid tavaliselt palju suurema hea meelega, kui küsimus on “Ma vajaks su abi küsimusega x”. Inimesele psühholoogiliselt meeldib teisi aidata ning neile abiks olla ja selle küsimusega sa just sinnapoole rõhudki.
  10. Jäta asju meelde alateadliku sisestusega. Näiteks öeldes kaaslasele, et ma palun et sa läheksid lastega rattaga sõitma, kui lõuna on läbi ning pannes lõunasöögi ajaks rattakiivri nähtavale kohale, käivitab see meeles alateadliku päästiku. Nii võib teha ka lastel koristamise ja kaaslasel prügi välja viimisega.

Oled väga oodatud oma nippe jagama ning ka meie järgmise nädala webinarile, kus jagame psühholoogilisi nippe, kuidas ärevusest välja tulla ning tõesti oma elu viia sinnapoole, kuhu soovid. PLUSS saad endale meeldiva kodukursuse nädala tasuta kaasa!

Maris
maris@toelinemina.ee

Leave a Reply