You are currently viewing Mis on hüpnoos

Mis on hüpnoos

Hüpnoos on kunstlikult esile kutsutud osalise une taoline teadvuseseisund, mida iseloomustab kõrge vastuvõtlikkus sisendusele. Kogu hüpnoos on tegelikult enesehüpnoos, inimene ei anna käest ära kontrolli vaid inimene tegelikult kontrollib ise, kui sügavale lõdvestusse ta läheb. Inimene on kogu aeg teadvusel, kuuleb kõike, tajub kõike ja vajadusel saab ise püsti tõusta, liigutada ja vastu rääkida. Inimene ei maga, pole teadvuseta ega kaota mälu. Seega kedagi “hüpnoosi alla panna” ei ole võimalik. Meie poolt teostatud hüpnoosile eelneb vestlus lahenduste leidmiseks ning seejärel järgneb ca pooletunnine hüpnoosiseanss.

Showhüpnoos toimub kliendiga eelneval kokkuleppel ning kogu selle protsessi vältel on inimene ikkagi teadvusel kuid selle aja jooksul ta ise proovib maksimaalselt lõdvestuda ja võtta vastu spetsialisti soovitusi. Kuna inimeste lõdvestumise harjumused ja inimeste usaldamine on erinev võib lõdvestusseisundi ja terapeudi usaldamisega võtta mõnel rohkem ja teisel vähem aega. Mõni inimene pole harjunud oma mõtteid üldse kinni panema, inimesi usaldama ega lõdvestu lihtsalt. Seetõttu võib tunduda, et ta ei lähegi hüpnoosi. See siiski pole nii, mõni inimene usaldab lihtsamalt ja on harjunud meditatiivsete praktikatega – temal on lihtsam minna une ja ärkveloleku vahelisse alasse, teisel keerulisem.

Kuna hüpnoos on une ja ärkveloleku vaheline ala, siis ei ole võimalik, et inimest pole võimalik hüpnotiseerida. Igaüks kogeb meist hüpnoosi umbes 2 korda päevas. Siis kui magama läheb ja siis kui üles tõuseb – see on une ja ärkveloleku vaheline ala. Lisaks sellele kogeb inimene tavaliselt mitu korda transsi – siis kui ta jääb mõttesse ja ei kuule kedagi, sõidab autoga tuttavat teed ja osa teest on justkui “kadunud”, unustab kogu ümbruse kui vaatab head saadet või raamatut, “minnes sinna sisse”. Transs on loomulik seisund, mida inimesed kogevad päeva jooksul.

Hüpnoosis on oluline osa ka inimese enda vastutusel – tulles esimest korda hüpnotisööri juurde tihti loodetakse, et edaspidi antud teemaga tegelema ei pea – tihti on olukord pisut teistpidine – inimene just peab ja saabki antud teemaga edasi tegeleda. Iga mure, probleemi all on tavaliselt terve rida muid põhjuseid, teemasid millega tegelikult tegeleda ning tõesti, nendega tuleb hakata igal juhul ise edasi tegelema. Hüpnotisöör ei anna teile nõu, kuidas teie sellega tegelete – saate iga nurga alt soovitusi aga reaalse tegutsemise ja valikud teete teie siiski ise. Eriti tähtis on see sõltuvustega, et inimene tegeleb edasi selle tegelike põhjuste elimineerimisega.

Lastele hüpnoosi tohib teha alates sellest vanusest kui laps on valmis mõistma, kuulama ja paigal püsima. Kõige noorem, kes on käinud hüpnoosiseansil on olnud 6-aastane. Tema seanss läks edukalt.

Hüpnoosi ei ole soovitatav kuulata kui inimene on alkoholijoobes või narkootiliste ainete mõju all, samuti ei ole hüpnoosi lubatud kuulata kui inimesel on epilepsia, südamehaigused või mõni psühhiaatriline konditsioon. Psühhiaatri kirjaliku tõendiga on võimalik tulla hüpnoosiseansile ning kuulata hüpnoosiseanssi. Miks see vajalik on?

Unelähedasse seisundisse minekul enamasti inimene läheb REM-unele sarnasesse ajulainete tasandile, kus tema silmalaud võbelevad ning liiguvad kiirelt. See võib esile kutsuda epilepsiahoo. Samuti inimestele, kellel on südamehaigused, millel lõõgastusseisund ning psühholoogiline erutus võib intensiivsemaks muuta või esile kutsuda haigushoo, on hüpnoos keelatud, samuti ka südamestimulaatoritega inimestele.

Alkoholijoobes, narkootiliste ainete mõju all inimestele, kes ei suuda enda eest vastutada on hüpnoos samuti keelatud ning psühhiaatriliste konditsioonide ja diagnoosidega inimestele, sest neil juhtudel ei pruugi inimene olla võimeline täielikult enda eest vastutama.

Hüpnoos pole parateadus, vaid Ameerikas ja Suurbritannias Arstide Liidu poolt kinnitatud ja tunnustatud, teaduslikele põhjadele ja psühholoogilistele alustele kinnituv teraapialiik. Meie hüpnotisööridel Marisel ja Siimul on tunnustus Ameerika ja Suurbritannia suurima eriala liidu poolt seda infot edasi andmaks – Ameerika Hüpnotisööride Liidu tunnistus koolitamiseks ja teraapiate läbi viimiseks.

Leave a Reply