You are currently viewing Kuidas ühiskonnas lähevad piirid?

Kuidas ühiskonnas lähevad piirid?

Soovin selle postitusega üles kergitada arutelu, mis on aktsepteeritav ühiskonnas ja mis mitte ning kuidas ja üldse kas oleks vajalik sekkuda, kui näed vägivalda, ükskõik siis millises olukorras.

Räägin juhtumist: pisut aega tagasi ühel õhtupoolikul viibisin lastega Männi pargis Tallinnas. Lapsed 8a ja teine kohe 6. Muidu targad aga väga aktiivsed, jooksevad, sõidavad tõukeratastega jne. Hoidsin neil ka pidevalt silma peal, kuid ise olin pargipingil, platsi lähedal. Ühel hetkel jooksid mõlemad minu juurde, üks soovis vett võtta ja teine tuli süüdlasliku näoga hüüdes esimesele järgi, et ära sa midagi ütle. Veider, uurisin ja uurisin ja sain teada, et võõras mees oli ühte neist juustest tõmmanud, nii et lapsel oli valus, teine ütles et sai napilt eest ära. Teda tahtis ka võõras mees juustest tõmmata.

Edasiste sammudena läksin platsile, palusin lastel näidata kes see mees oli ja jääda neil kõrvale. Et meesterahvas eesti keelt ei osanud ja minu vene keel on väga kehv, siis suhtlesime edasi inglise keeles. Meesterahvas rääkis, et lapsed olid teinud rumalusi ja ta tahtis neid takistada. Kuna nad tema ütlustele ei reageerinud, otsustas ta neid juustest sakutada. Minu küsimusele, et kui tema laps, kes parasjagu ootas liugulaskmist teeks rumalusi või siis seda, mis minu arvates ei sobi, et siis ma tutistan või karistan teda, mina võõras inimene, nii nagu mina soovin? Jah, temale see sobiks. Pikema vestluse tagajärjena tundubki, et see selle meesterahva tavakäitumine ongi, selline käitumine on talle normaalne.

Minu küsimus aga tekkis kõigile lastevanematele, kes sealsamas juures olid ja lasid täiskasvanul mehel füüsiliselt teha haiget võõrastele 5 ja 8a lastele? Kas inimese poolt, kes seda kõrvalt näeb, on okei lasta sellisel käitumisel jätkuda? Või saab olukorda ka muudmoodi lahendada?

Lapsevanema ja täiskasvanuna pidasin lastega maha vestluse teemal, kuidas käituda ning mida tasub teha aga ka sinna kuulus ka vestluse osa, kus mitte keegi võõras ei tohiks mitte kunagi neid puudutada, see on tegelikult meil ka seadustega keelatud. Šokiseisundis läksin lastega autosse korraks rahunema, sealt naastes, et kutsuda politsei ja teha meesterahva vastu avaldus, oli ta läinud.

Hea mees, kui sa seda loed ja enda ära tunned – meie meil on info@hüpnoos.ee. Ole meheks ja ütle, et sina tegid. Räägime politseis asjad selgeks, kas on lubatud võõrast last füüsiliselt karistada või mitte.

Hea lapsevanem, kes sa seda loed, kui sina näed füüsilist vägivalda, siis palun tea, et mitte mingi vägivald tegelikult pole lahendus. Seda on Eestis juba tükk aega igal pool seletatud ja räägitud, kui sa näed – palun sekku ja ole vajadusel ka tunnistajaks. Sellised olukorrad ennem ei lõpe kui me ise vahele ei astu.

Minu praktika näitab, et inimesed, kellel on alla surutud emotsioone ja ebakindlust, on tihti altimad vägivallale, eriti kui keegi midagigi teeb, mis võiks kahjustada nende kiindumuse objekti, olgu selleks laps, auto vms. Selleks, et see soov vägivaldselt karistada inimeses lahtuks, on vaja, et inimene põhjalikult tegeleks enda sees vihaga, selle algpõhjuste elimineerimisega, elu nautimisega täiel rinnal ja kui selleks tingimusi veel pole, siis saab neid luua tehes iga päev selles 1-2 sammu. Samuti tuleks pidevalt oma emotsioone välja elada – selleks on väga hea intensiivne füüsilise sport, võimalusel ka poksimine, kasvõi metsas karjumine jne. Võimalusel võiks inimene pöörduda ka professionaali poole, et samme veel efektiivsemaks teha. Niimoodi saab hakata järjest seda olukorda tema jaoks lahendama. Sest et iga inimene tegelikult saab abi, kui ta soovib. Vägivald pole kunagi lahendus.

Maris Saar on terapeut, autor, kirjutaja ja turundaja. Ta pakub koos Siim Sildojaga eraseansse, online kursust ning ka koolitusi ettevõtetele ja indiviididele mentorlust. Kui sinagi soovid abi aga oma ajaskaalal, siis võid võtta meie online kursuse koos meiepoolse juhendamisega, st et 2x kuus oleme olemas sinu jaoks personaalselt, kas siis hüpnoosiks või vestluseks, videona või kohapeal seansina ning ülejäänud aja vastame küsimustele jooksvalt sõnumite abil tööpäeva jooksul. Sellise paketi hinna teada saamiseks palun kirjuta meile info@hüpnoos.ee

Eraseansside ja enesearengu kodukursuse kohta loe klõpsates SIIA! 

Leave a Reply